Аутизм - розлад розвитку нервової системи, що характеризується порушенням соціальної взаємодії, вербальної і невербальної комунікації, і повторюваним поведінкою. Існують складнощі у взаємодії із зовнішнім світом, з цього приводу виникають порушення в соціалізації.
Людина з аутизмом типово уникає спілкування: усяке порушення повсякденного розпорядку і стереотипів виявляється для нього трагедією; проте інтелект у таких людей не завжди знижений. Як правило у таких людей добре розвинені ак звані «острівці знання» - області, в яких здібності хворого досягають нормального або навіть геніального рівня.
Про Оновная ознаках аутизму розповідає корекційний педагог Олександра Проляка на своїй сторінці в Facebook, яка теж виховує дитину з аутизмом:
1. 31% мають інтелектуальну неповноцінність, 25% на нижній межі норми рівня IQ, 44% - середнячки. Плюс до всього, для РАС характерний т.зв. "Специфічний інтерес". Тобто людина супер-фанат чогось. Предметом специфічного інтересу може бути що завгодно, логічному поясненню це не піддається. Батькам пощастить, якщо це щось невинне, типу динозаврів. Крім того, якою б геніальною в якій сфері не була людина з РАС, вона може не поїхати на вручення премії тільки тому, що під'їхало авто не того кольору. Або не в змозі купити собі шкарпетки. Або не здатна зробити ще тисячі речей, які для нормотіповіх людей, навіть з низьким рівнем інтелекту, не представляють ніякої проблеми. Розвиток дитини з РАС неймовірно залежить від батьків і оточення і їх вміння терпіти "дивну" поведінку !!! Це не примха - дитина дійсно не може їсти біле і подрібнені або їхати на маршрутці жовтого кольору.
2. Дитина з РАС може народитися у кожного. Ніхто точно не знає, чому народжуються люди з РАС. Існує купа теорій, від генетики впливу щеплень. Але є два факти: а) діяльність мозку людини з РАС відрізняється від діяльності мозку нормотіповоі людини Б) в під'їзді звичайного багатоквартирного будинку буде хоч одна людина з РАС.
3. Одна з ознак аутизму - схеми поведінки, які повторюються. Власне, це одна з трьох головних ознак. Сюди відносяться обов'язкові ритуали, без яких важко або взагалі неможливо почати якусь справу. Зміни в звичному щоденному розкладі нервують (або доводять до істерики).
4. Розлади аутистичного спектру будуть з людиною все життя. За допомогою корекційної роботи прояви спектра можна зменшити, але подолати до кінця не вийде. Сильна стресова ситуація - і ми повертаємося туди, звідки почали.
5. У переважної більшості людей з РАС є сенсорні проблеми. В силу специфіки розвитку мозку, дитина з РАС може боятися гучних звуків / шуму. Бути занадто чутливим. Або навпаки - біль відчувається як через вату. Найчастіше це проблеми з почуттям тіла.
6.70% людей з РАС мають проблеми з системою травлення. Як правило, такі діти вибирають кілька продуктів і їх консистенцію, і на тому подорож кулінарією у них закінчуються на багато років. Новітні дослідження виявили, що ген, який відповідає за "дивне" розвиток мозку з РАС, впливає на кишечник (в погану сторону). Дослідження мікрофлори кишечника показує її бідність. Деякі наукові роботи стверджують, що 90% людей з РАС мають проблеми з розладами харчування!
7. Люди з РАС не вміють спілкуватися. Від народження діти в спектрі позбавлені (зовсім або частково) вміння наслідувати, читати невербальні знаки, ініціювати / підтримувати комунікацію, розуміти підтекст тощо.
Кілька рекомендацій для батьків дітей-аутистів:
Аутизм у маленьких дітей лікують поетапно:
І головне, фахівці радять, не тікати від проблеми, а зайнятися нею і допомогти своїй дитині.