logo
logo

Маріупольські волонтери зробили дивне відкриття на старому кладовищі

01.10.2021, 11:45 НОВИНИ
Маріупольські волонтери зробили дивне відкриття на старому кладовищі
Волонтери досліджували знамениту усипальницю Маріупольського Некрополя і знайшли в її підлозі масивну мармурову плиту.

 

Багато років краєзнавці вважали, що величну усипальницю Маріупольського Некрополя спорудив знаменитий купець і гласний думи Дмитро Пілічев або Олександр Гозадіні з роду митрополита Ігнатія.

Маріупольські волонтери зробили дивне відкриття на старому кладовищі - фото 19073

 

Покинута усипальниця з колонами одна з найвідоміших споруд старого кладовища Маріуполя. Багато років краєзнавці сперечалися, хто ж її побудував. Було дві версії. Перша, що усипальницю побудував Дмитро Дмитрович Пілічев (1848-1913), купець 2-ї гільдії і гласним міської думи в 1893-97 рр. Друга версія - її власником був Олександр Гозадіні з роду митрополита Ігнатія, великий землевласник, голова Маріупольської повітової земської управи в 1891-1916 рр.

Нещодавно нащадок старовинного грецького роду Пілічевих, розповів волонтерам, що на початку 1960-х років бачив в усипальниці плиту з написом "Пілічев". Щоб знайти докази волонтери вирішили знову дослідити місце поховання і зробили несподіване відкриття.

внутри усыпальницы - фото 19079
внутри усыпальницы

 

Виявилося, що підлога ховається під півметровим шаром з землі, битої цегли та пляшок. Колись вона була викладена орнаментом з плитки різних кольорів. Після розчищення третини площі волонтери виявили масивну плиту з чорного шліфованого мармуру. Колись вона провалилася в склеп. На плиті було написано ім'я похованої людини: Анастасія Ісідоровна Оксюзова (1826 - 1903), повідомляють волонтери архі-місто в групі Facebook.

найденная плита - фото 19080
найденная плита

Хто такі Оксюзови?

Засновником старовинного грецького роду був Юрій Іванович Оксюз (1741-1811), цехової ремісник. Хоч деякі його нащадки стали купцями, але вони поступалися по знатності і багатства іншим відомим грецьким.

Онук Федір Іванович Оксюзов (р.1808 р) в 1840-х роках був купцем і гласним Маріупольської міської думи.
Купцями стали його правнук Харитон Васильович і праправнук Павло Іванович.

На початку XX століття Харитон Васильович, швидше за все, володів будинком на Італійської, 44 і розкішним будинком на розі Миколаївській та Торгової (нинішній бізнес центр "Столітній"). Василь гіацинтів орендував його для Реального училища в 1906 році.

А основний його бізнес розташовувався в німецькій колонії Грюнау (нинішня Розівка). Він торгував там мануфактурними і бакалійними товарами. Швидше за все, він там жив постійно, а в Маріуполь приїжджав у справах.

У Павла Івановича Оксюзова була своя лавка-магазин на центральній Катерининської вулиці (нинішньому проспекті Миру). У 1917 році він очолював міське комерційне товариство.

А ось Анастасія Ісідоровна, чиє ім'я вибито на мармуровій плиті, взагалі не з роду Оксюзових. Швидше за все, вона була другою дружиною Василя Івановича Оксюзова (1807-1870) і матір'ю Харитона і його брата Кирила Васильовича (р.1839).

Щоб розкрити загадки успипальніци волонтери продовжать її дослідження. Чергове розчищення пройде в суботу, 2 жовтня.

Запрошуємо всіх бажаючих в цю суботу, опівдні на завершення очищення підлоги усипальниці. Можливо, ми знайдемо ще одну плиту - вже Пілічевих, - йдеться в повідомленні.
Останні
новини:
У Маріуполі змінили графік роботи громадського транспорту
28 лютого, 19:46
Два райони міста залишаються частково без світла та тепла
28 лютого, 14:52
У лютому маріупольцям не будут нараховувати оплату за комунальні послуги
28 лютого, 14:21
З Маріупольського району людей евакуйовують з-під обстрілів
28 лютого, 13:38

Інші новини:

У Маріуполі змінили графік роботи громадського транспорту
28 лютого, 19:46
Два райони міста залишаються частково без світла та тепла
28 лютого, 14:52
У лютому маріупольцям не будут нараховувати оплату за комунальні послуги
28 лютого, 14:21