logo
logo

Штрафи, суди, заборони і кримінальна відповідальність. В Україні може з'явитися закон про колабораціонізм

Штрафи, суди, заборони і кримінальна відповідальність. В Україні може з'явитися закон про колабораціонізм
"Слуги народу" внесли до Ради відразу два законопроєкти

Законопроекти №5143 і №5144, за думкою авторів, покликані боротися з українцями, які співпрацюють з державою-агресором - Російською Федерацією. За колабораціонізм передбачена кримінальна відповідальність.

Якщо за обидва цих документи народні депутати проголосують, то в Україні може початися "законна цензура" як для засобів масової інформації, так і для простих громадян. Кого будуть вважати колабораціоністами і як за це каратимуть, розбиралися журналісти сайту sharij.net.

Хто підпадає і що за це загрожує
Згідно з текстом законопроекту №5144, він доповнить Кримінальний кодекс України статтею 111-1 "колабораційних діяльність". Вона передбачатиме кримінальну відповідальність практично за будь-які (навіть непрямі) дії, які можна трактувати як "співпраця" з державою-агресором. Ці норми торкнуться практично всі сфери діяльності: військову, політичну, інформаційну, адміністративну, господарську та трудову.

За колабораційних діяльність можна буде отримати штрафи в 170 тисяч гривень, заборона на заняття державних посад або посад в органах місцевого самоврядування на 15 років і навіть довічне тюремне ув'язнення.

Ви "колаборант" якщо:

Публічно заперечуєте (в тому числі в Інтернеті та ЗМІ) агресію Росії по відношенню до України і окупацію частини України. Крім того, якщо ви робите публічні заяви (в тому числі в Інтернеті та ЗМІ) про підтримку або співпраці з РФ (навіть якщо це ніяк не стосується України). Це ж стосується заяв про підтримку і співпрацю з військовими і адміністраціями на окупованих територіях. Закликаєте (в тому числі в Інтернеті та ЗМІ) не визнавати суверенітет України на цих же територіях.

Що вам загрожує: за це передбачено позбавлення права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк від десяти до п'ятнадцяти років. Список посад буде вказано нижче.

З власної волі влаштувалися (або працюєте) в органах влади на окупованих територіях в тому числі в адміністраціях, але при цьому не займаєтеся виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій (касири, прибиральники, секретарі та інший обслуговуючий персонал).

Що вам загрожує: позбавлення права обіймати певні посади на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без.

Пропагуєте і виправдовуєте в навчальних закладах збройну агресію проти України, а також окупацію частини територій країни. Крім того, впроваджуєте навчальні стандарти Російської Федерації в навчальних закладах (стосується всіх вчителів в "ЛНР" / "ДНР" і Криму).

Що вам загрожує: виправні роботи на строк до 2 років або арешт до 6 місяців, або позбавлення волі на строк до 3 років з позбавленням права обіймати певні посади від 10 до 15 років.

Передаєте матеріальні ресурси незаконним збройним або воєнізованим формуванням на тимчасово окупованих територіях або збройним і воєнізованим формуванням Росії. Крім того, ведете господарську діяльність, взаємодіючи з РФ і органами влади на окупованих територіях (стосується всіх ФОП та юридичних осіб, зареєстрованих на окупованих територіях, а також тих українців у яких є бізнес в Росії).

Що вам загрожує: штраф до 10 тисяч неоподатковуваних мінімумів (170 тисяч гривень) або позбавлення волі на строк від 3 до 5 років з позбавленням права обіймати певні посади на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна.

З власної волі влаштувалися, працюєте або були обрані в органи влади на окупованих територіях в тому числі в міських адміністраціях "ЛНР" / "ДНР" і при цьому займаєте керівні пости. А також берете участь у проведенні незаконних виборів або референдумів на тимчасово окупованій території, або публічно закликаєте до проведення таких заходів.

Що вам загрожує: позбавлення волі на термін від 5 до 10 років з позбавленням права обіймати певні посади на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без. Якщо ваші дії призвели загибелі людей або інших тяжких наслідків (збиток, що перевищує тисячу неоподатковуваних мінімумів - 17 тисяч гривень), то вам загрожує позбавлення волі на термін від 15 років до довічного ув'язнення з позбавленням права обіймати певні посади на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без.

Берете участь в організації і проведенні політичних заходів (з'їзди, збори, мітинги, походи, демонстрації, конференції, круглі столи тощо) або працюєте журналістом у ЗМІ, яке медійно підтримує і співпрацює з РФ і окупаційними адміністраціями та військовими. Це ж стосується виправдання збройної агресії проти України в ЗМІ (фактична заборона на співпрацю з РФ журналістам і політикам. В тому числі проведення телемостів з Росією або окупованими територіями, а також заборона на виступ українців на російському телебаченні).

За активну участь в таких заходах вам загрожує: позбавлення волі на термін від 10 до 12 років з позбавленням права обіймати певні посади на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без.

Якщо ви добровільно займаєте посади посади в судових або правоохоронних органах "ЛНР" і "ДНР" і Криму, а також якщо воювали добровольцем на стороні цих організацій або в рядах російських військових. Також якщо ви надаєте допомогу у веденні бойових дій проти ЗСУ та інших добровольчих формувань, які воюють на боці України.

Що вам загрожує: позбавлення волі на термін від 12 до 15 років з позбавленням права обіймати певні посади на строк від 10 до 15 років і з конфіскацією майна або без. Якщо ваші дії призвели загибелі людей або інших тяжких наслідків (збиток, що перевищує в тисячу неоподатковуваних мінімумів - 17 тисяч гривень), то вам загрожує позбавлення волі на термін від 15 років до довічного ув'язнення з позбавленням права обіймати певні посади на строк від 10 до 15 років з конфіскацією майна або без.

Які посади не можна буде займати колабораціоністам
Законопроект №5143 позначає посади, які не можна буде займати тим, кого оголосять колабораціоністом. Ці люди протягом 10-15 років не зможуть бути членами виборчих комісій, офіційними спостерігачами, уповноваженими представниками кандидата на пост Президента України у Центральній виборчій комісії, довіреними особами кандидата на пост Президента України, представниками партії в Центральній виборчій комісії, кандидатами на місцевих виборах, представниками організації партії у виборчій комісії, уповноваженими особами організації партії, довіреними особами кандидатів. Також вони не зможуть вступати до лав ЗСУ.

Примітно, що даний законопроект, окрім усього іншого, дає правові підстави для ліквідації політичних партій, а також громадських, благодійних або релігійних організацій та інших організацій, які співпрацювали з Росією, "ЛНР" / "ДНР". Таким чином, будь-яку партію, громадську організацію або церква зможуть закрити, якщо буде доведено, що вона "співпрацювала" з РФ.

Що кажуть автори законопроекту
У понеділок, 1 березня, пройшла "Презентація законопроекту про протидію колабораціонізму в Україні". Спікерами виступили автори документа Єгор Чернєв і Тетяна Циба, депутати від "Слуги народу", а також лідер "Нацкорпуса" Андрій Білецький, юрист і співавтор законопроекту Віктор Шендібіло, представник "Руху ветеранів України" Дмитро Шатровський і представник проекту "ІнформНапалм" Михайло Макарук.

Андрій Білецький заявив:

Даний документ не спрямований проти простих людей, а є інструментом по боротьбі з Росією і "п'ятою колоною" в гібридної війні проти України.


Він зазначив, що суть закону не в покаранні, а в забороні займати політичні посади протягом тривалого часу. При цьому він додав, що колаборантів повинні визначати певні органи, за його уявленнями цим повинна займатися СБУ.

При цьому Михайло Макарук виступив з дещо іншою точкою зору. Представник проекту "ІнформНапалм" заявив, що повинні бути покарані всі, хто "допомагав, годував, вчив" на окупованих територіях. Крім того, він зазначив, що закон буде діяти не тільки для осіб, які проживають на тимчасово окупованих територіях, а й на всю Україну і українців, які так чи інакше підпадають під його норми. Макарук навів досвід європейських країн. Правда, він зазначив, що це досвід європейських країн після Другої світової війни.

Спікери також торкнулися і деяких інформаційних агентств, які, на їхню думку, є "п'ятою колоною". Ці медіа також підпадуть під дію законопроекту, якщо він буде прийнятий. Зокрема, якщо, наприклад, в ЗМІ будуть називати відбуваються на сході країни події громадянською війною. Крім того, інформацію про "колаборантів" мають намір брати з баз даних з таких ресурсів як "ІнформНапалм", "Миротворець" і "СтопТеррор".

Джерело: sharij.net

Останні
новини:
У Маріуполі змінили графік роботи громадського транспорту
28 лютого, 19:46
Два райони міста залишаються частково без світла та тепла
28 лютого, 14:52
У лютому маріупольцям не будут нараховувати оплату за комунальні послуги
28 лютого, 14:21
З Маріупольського району людей евакуйовують з-під обстрілів
28 лютого, 13:38

Інші новини:

Що буде із Приморською поліклінікою після реорганізації?
09 лютого, 16:45
У Маріуполі після запуску басейну "Нептун" затопило двори багатоповерхівок?
20 січня, 18:44
Замість гарячої води маріупольцям встановлять бойлери, але не всім
15.12.2021, 13:30